niedziela, 17 kwietnia 2016

Historia fryzjerstwa - Średniowiecze

Patrząc na statystyki oglądalności cieszy nas niezmiernie, że cykl artykułów o historii naszej pięknej profesji jest tak popularny.
Chcielibyśmy również, abyście Wy, nasi czytelnicy wypowiedzieli się czy taka forma wam odpowiada i może co byście chcieli przeczytać u nas na blogu. Wszelkie uwagi, porady, sugestie wnikliwie przeanalizujemy i wnioski z tego płynące wyciągniemy.
A teraz to na co czekacie czyli artykuł ... miłego czytania :)
  • Średniowiecze i czas konserwatywny
Okres średniowiecza i wydarzenia jakie miały miejsce w szczególności na początku jego okresu, rozwojowi obecnie pięknemu zawodowi jakim jest fryzjer nie były po przychylności. Stan rzeczy oczywiście nie dotyczyły wyłącznie fryzjerstwa lecz także sztuki, kultury. Ogromnemu zahamowaniu poddane zostały działania związane z dbaniem o piękno ciała, wszelkie zabiegi upiększające i wygląd włosów. Instytucją, która przyczyniła się do takiego stanu rzeczy był Kościół, który w tym okresie wszystko co wiązało się z kultem ciała uznawał za wyzywające i grzeszne.

Włosy jakie kobiety mogły "nosić" to włosy proste, długie opadające na szyję z klasyczną przedziałką na środku, i często związane lub zaplecione w warkocze. Według Kościelnych nakazów mody fryzurowej, kobiety miały zakrywać włosy welonami, woalami, czepkami. 
Czas średniowiecza to smutny czas, pozbawiony finezji w kunszcie fryzjerskim, jednakże jak wszystko nie trwał wiecznie ... ale to już inna historia na kolejny artykuł....

Artykuł ten znajdziecie również na naszej stronie www.metamorfoza-salon.com.pl

środa, 13 kwietnia 2016

Dzien Matki w Salonie Metamorfoza

Jak co roku w dniu 26 maja przypada wspaniałe Święto jakim jest Dzień Matki.
Dla każdej z nas (kobiet najczęściej) Matka to osoba najważniejsza w naszym życiu. To osoba, która począwszy od wydania nas na ten świat, przez większość naszego życia dbała o nas i zapewne będzie dbać. To osoba, która nas kocha bezinteresownie. To po prostu nasza Mama.
Dlatego u nas w Salonie zdecydowaliśmy się na uhonorowanie naszych Mam ofiarując im zniżkę na zabiegi na twarz. Zapewne każda nasza Mama, będzie chciała zachować piękną i zdrową cerę najdłużej jak to jest tylko możliwe, dlatego my wychodzimy im naprzeciw.
Ten jakże maleńki gest będzie wyrażał nasze ogromne uczucie jakim darzymy nasze Mamy i liczymy na to, że rozwiąże na pewno nie jeden problem. 
Dlatego chcielibyśmy zaprosić Was na naszą stronę internetową, gdzie znajduje się więcej szczegółów i kontakt do nas.

Jeszcze raz wszystkim naszym Mamom ... Wszystkiego Najlepszego z okazji ich Święta
Studio Fryzur Metamorfoza

Fryzjer zawód dobry czy nie?

Zawód fryzjer
Definicja
Kim jest fryzjer? Pojęcia tego raczej tłumaczyć nie potrzeba, jednakże kim jest nowoczesny fryzjer? Tu warto napisać parę słów. 
Dzisiejsi fryzjerzy, jeżeli posiadają ambicję bycia znanym w branży, a nie tylko zarobienia, powinni być ludźmi wszechstronnymi - umiejętność i wiedza. Fryzjer powinien mieć wiadomości nie tylko o kunszcie strzyżenia, ale także o modzie, historii fryzur o stylizacji, wizażu oraz kosmetykach. Dobry fryzjer to osoba, do której klient powinien mieć pełne zaufanie, że jest w rękach profesjonalisty, który posiadając wspomniane wcześniej zalety nie wyjdzie niezadowolony.

Dawniej i dziś
Fryzjerstwo od niepamiętnych czasów jest rzemiosłem bardzo potrzebnym. Zmiany w zawodzie wyznaczają historia mody, ubiorów, stylów w sztuce i życiu codziennym oraz wydarzenia polityczne. Historia fryzur to zagadnienie pasjonujące nie tylko fryzjerów lecz także badaczy kultury. Dzisiejszy fryzjer to specjalista, posiadający wiedzę co było niegdyś i co jest teraz, ponieważ obowiązująca moda to eklektyzm - zasięganie motywów z przeszłości, figlowanie w zaskakujących zestawieniach i tworzenie rzeczy nowych.

Pożądane kwalifikacje psychologiczne na zawód fryzjera:
  • wysoka kultura osobista,
  • poczucie estetyki,
  • komunikatywność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność podejmowania szybkich i właściwych decyzji,
  • zmysł artystyczny.
Wszystkie te cechy charakteru sprawiają, że zawód fryzjera wydający się wbrew pozorom za łatwy staje się zawodem niesłychanie wymagającym. Jednakże nie należy traktować tego tekstu jako formę zniechęcenia, nawet wręcz przeciwnie. Zachęcamy młodych ludzi do poszukiwania swojego własnego rytmu życia, do odnalezienia własnej wartości. W zawodzie fryzjera (w zasadzie jak w każdym), można wykonywać coś z pasją i czerpać z tego korzyści.

środa, 6 kwietnia 2016

Historia fryzjerstwa - Rzym

Zawód fryzjera był wielkim kunsztem również za czasów cesarzy rzymskich. Przekonajcie się sami.
  • Rzym
Jak dobrze wiemy kultura grecka w ówczesnym świecie sięgała prawie wszędzie, również w dziedzinie fryzjerstwa. Ogromny wpływ odcisnął się także u Rzymian.
Odnalezione antyki a także inne zabytki, świadczą także o bardzo zaawansowanym postępie zawodu fryzjer. Znaczną cześć okresu technika grecka technika układania włosów dominowała. Wyrazistą odmienną od stylu greckiego cechą w rzymskim stylu, było nadawanie naturalności kształtu. Fryzjerzy zmagali się z problemem kunsztownego układania fryzur a jednocześnie zachowania jak najbardziej naturalnego wyglądu.
Okres w którym Cesarstwo Rzymskie przeżywało swój rozkwit, fryzury posiadały bogate kształty, jak również urozmaicane były przeróżnymi ozdobami.
Panowie w ówczesnych czasach nosili krótkie fryzury, było to podyktowane względami etycznymi, natomiast moda fryzur kobiecych Starożytnego Rzymu stawiała o wiele większe wymagania.
Swą piękność i powab Rzymianki podkreślały korzystając w szerokim zakresie z różnych środków. Były to m.in. środki do malowania paznokci oraz włosów, stosowane były również zabiegi na ciało w postaci masażów a także kąpiele lecznicze. Najmodniejsze w ówczesnym okresie na włosach były kolory blondu oraz rudego.
Na wzór Grecji, również i w Rzymie czynności zawodu fryzjera wykonywane były przez niewolnice i niewolników. Poszczególne etapy układania fryzur przydzielane były wyspecjalizowanym osobom, a końcowym układaniem fryzury zajmowała się niewolnica nazywana KUPASIS.
Wszelkie zabiegi wykonywane zarówno na ciało jak i na włosy odbywały się nie tylko w prywatnych domach, ale także w miejscach zwanych "termami", które były do tego celu odpowiednio przygotowane i urządzone i wyposażone.

Niewolnicy, którzy wykonywali masaże zwani byli kosmetami – od tego wyrazu pochodzi dzisiejsza „kosmetyka”. W łaźniach swoją profesję wykonywali także specjaliści od zarostu i strzyżenia włosów, tzw. tonsores. Wśród nich byli także biedniejsi rzemieślnicy, z których usług korzystały biedniejsze warstwy społeczne, nie mające własnych niewolników.
Znaczącą zmianę w stylu czesania, najwięcej w kolorze włosów przyniosły prowadzone z Germanami przez Rzymian bitwy i różne podboje. Rzymianki naśladując wzięte do niewoli kobiety germańskie, zaczęły utleniać i farbować je na kolor złoty i blond.
Ciąg dalszy ... na stronie naszego salonu, na którą zapraszamy www.metamorfoza-salon.com.pl

niedziela, 3 kwietnia 2016

Historia fryzjerstwa - od Egiptu do Grecji

  • Egipt
        Odnalezione rzeźby i malowidła świadczą o tym, że już nawet w Egipcie pielęgnowanie włosów było znane. Najbardziej rozpoznawalną cechą fryzury był jej kształt zbliżony do trapezu. Przeważnie włosy splatano w drobne warkoczyki i przycinano tak, aby tworzyło uczesanie na tzw. "pazia". W tamtych czasach Wykonanie takiej fryzury było bardzo pracochłonne.

Modne było również noszenie wykonanych kunsztownie peruk, których rodzaj świadczył o piastowanym stanowisku. Kolor włosów również nie był bez znaczenia w obowiązującej ówcześnie modzie. Kolorystyka "obowiązująca" to odcienie ciemnobrązowe oraz kolor czarny. I tutaj pojawia się znane nam dziś pojęcie "henna", ponieważ używano do barwienia min. barwnika roślinnego - henny. Oprócz koloryzacji włosów malowano również paznokcie, robiono fryzury kobiece z własnych włosów, trwałą ondulację. Obowiązki pielęgnowania i układania włosów należały do niewolnic, każda z nich miała powierzone inne czynności, np. mycie, czesanie, farbowanie, układanie.
  • Babilonia i Asyria
        Odkrycia i znaleziska babilońskie i asyryjskie dostarczają również informacji o bardzo wysokiej kulturze społeczeństwa i istnieniu m.in. sztuki fryzjerskiej.

Odnaleziono np. prawzory dzisiejszej brzytwy. Na tamtych terenach fryzury znacząco różniły się od greckich. W oparciu o pozostałe zabytki najwięcej istnieje informacji na temat fryzur męskich. Mężczyźni nosili długie włosy zarzucone do tyłu i luźno ujmowane w siatkę lub  specjalne upięcie. Nad czołem układano włosy w małe loki i spirale, a koło uszu i policzków zwijano w kółka. Niezwykle pieczołowicie czesano brodę i strzyżono ją „schodkami w dół”. W zabiegach tych dostrzec można niezwykłą staranność wykonania i umiejętności fryzjerskie.
  • Grecja
        Wiele przekazów wskazuje również na fakt, iż starożytni Grecy zwracali dużo uwagi na ubiór i fryzury. Pozostałości kultury greckiej, np. rzeźby, potwierdzają wysoki poziom fryzjerstwa oraz jego artyzm. Jak większość rzeczy Grecy podporządkowywali wszystko Regułom harmonii i estetyki, fryzjerstwo także. Fryzura musiała idealnie pasować do całości postaci i tworzyć z nią harmonijną całość.

Trudno doszukać się w dziejach ludzkości tak wielu różnych zdobień głowy co w starożytnej Grecji. Fryzowanie włosów stało się tam do pewnego stopnia ceremoniałem. Do najbardziej znanych stylowych uczesań greckich należała fryzura o nazwie „Lampadion” (płomień).

Ciąg dalszy ... na stronie naszego salonu, na którą zapraszamy www.metamorfoza-salon.com.pl

sobota, 2 kwietnia 2016

Jak modelować i pilęgnować włosy?

Niepokorne kosmyki, spadające tapirowanie, plączące się loczki i nieustannie pusząca się fryzura sprawiają, że nachodzi nas ochota aby pozbyć się naszego uczesania lub mamy chęć obcięcia włosów na krótko.
Jesteśmy w ciągłym biegu i brakuje nam czasu, nie zawsze mamy wystarczające środki finansowe na odwiedzenie dobrego fryzjera a to na pewno nie sprzyja i nie ułatwia utrzymania modnego i pięknego naszego uczesania.
Już nie musisz rezygnować z dobrego samopoczucia, czytając ten artykuł dowiesz się jak właściwie modelować włosy wtedy, kiedy nie masz czasu ani pieniędzy na wizytę w salonie fryzjerskim.

Modelowanie fryzury zasadniczo powinno rozpocząć się chwilę po umyciu głowy. Po osuszeniu włosów ręcznikiem (nie wycieraj ich zbyt mocno, by nie połamać), nanieś na nie niewielką ilość mgiełki i rozczesz je rzadkim grzebieniem. Do tego momentu nie powinnaś na razie używać szczotki, ponieważ może ona naruszyć strukturę włosów. Następnie nałóż piankę i zabierz się do suszenia włosów. Powinnaś już teraz powoli nadawać kształt swojej fryzurze. Jeśli posiadasz szczotkę do modelowania włosów zapobiegniesz puszeniu się włosów. Ważne jest, abyś starała się suszyć włosy letnim powietrzem, co zapobiegnie ich zniszczeniu. Jeżeli pragniesz, aby twoja fryzura zyskała na puszystości, przez chwilę podsusz włosy u nasady, schylając się do przodu. Jeśli nałożysz na swoje włosy żel lub pastę, a całość spryskasz niewielką ilością lakieru uzyskany przez Ciebie efekt będzie trwalszy.
Pamiętaj, że każda długość i rodzaj włosów wymagają nieco odmiennego sposobu układania. Wymyślne i modne uczesania są nader efektowne, jednakże często trudno je samodzielnie modelować w domu. Jeśli nie masz czasu na godzinne korygowanie fryzury, wybieraj tzw. cięcia dla leniwych, których ułożenie nie pochłania tak wiele czasu.

Kosmetyki do stylizacji włosów

Z rzadka które włosy naturalnie podatne są na układanie. Ułożona przez Ciebie fryzura może się zepsuć pod wpływem wilgoci albo wiatru. Na rynku obecnie znajduje się niezliczona ilość produktów do stylizacji włosów rożnego typu, które wydłużają trwałość fryzur. Wyodrębnić można kilka poszczególnych kategorii kosmetyków: mgiełka do włosów, pianka, żel, pasta do układania włosów, lakier i odżywka.Wymienione kosmetyki posiada nieco inne (choć zbliżone właściwości) i powinny być stosowane w różnych etapach modelowania włosów. Użycie większości produktów spowoduje, że nasza fryzura utrzymywać się będzie przed długi czas i oprze się nawet najbardziej niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. Przy zakupie kosmetyków do stylizacji włosów nie zapomnij także dbaniu o ich pielęgnację. Inne produkty przeznaczone są do włosów zniszczonych, cienkich lub przetłuszczających się. Jeżeli często obciążasz swoje włosy wyniszczającymi i osłabiającymi je uczesaniami, pamiętaj o konieczności ich odżywienia przy pomocy maseczek do włosów lub pobudzającego krążenie masażu głowy. Po wybraniu odpowiedniej linii kosmetyków, dowiedz się, z jakich kroków powinno składać się wzorcowe modelowanie włosów.
Opisany sposób nie zastąpi Ci wizyty u swojego zaufanego fryzjera lub fryzjerki i pamiętaj, że dobry fryzjer zawsze właściwie rozpozna Twój rodzaj włosów, jaki dobrać do nich odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji i powie Ci jak go stosować.